تبلیغات
شمیم احکام - پرسش و پاسخ پیرامون غدیر(قسمت1)

پرسش و پاسخ پیرامون غدیر(قسمت1)

نویسنده :مهدی زراعتی
تاریخ:دوشنبه 16 آبان 1390-02:00 ق.ظ

با سلام
در آستانه عید اكبر غدیر سوال و جوابهایی پیرامون غدیر عرضه كرده ایم
كه امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد.
نمونه ای از سوال و جوابهای غدیر که گلچین کردم...
تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net كلیك كنید

برای دیدن پاسخها،روی سوال مورد نظر كلیك كنید
یا
به ادامه مطالب بروید...

سوال 1: غدیر چه معنایی دارد؟

سوال 5: پس از كدام مراسم مهمی غدیر شكل گرفت ؟
سوال 6: پیامبر (ص ) امام علی (ع ) را چگونه برای بیعت معرفی كرد؟
سوال 7: اول كسی كه با امام علی (ع ) بیعت كرد چه كسی بود؟
سوال 8: بیعت با امیرالمؤ منین (ع ) از كی آغاز و تا چه زمانی بطول انجامید؟
سوال 9: آیا پیامبر هم بیعت كرد؟ به دستور چه كسی؟
سوال 10: آیا زنان هم بیعت كردند؟
سوال 11: مردان و زنان چگونه با امیرالمؤ منین (ع ) بیعت كردند؟
سوال 12: به هنگام بیعت ،زنان و مردان خطاب به امام علی (ع ) چه می گفتند؟
سوال 13: روز غدیر فرشته وحی چه آیاتی را آورد، و از پیامبر چه خواست؟
سوال 14: چرا پیامبر (ص ) از جبرئیل خواست كه او را معاف دارد؟
سوال 15: در روز غدیر فرشته وحی كدام تهدید را مطرح كرد؟
سوال 16: در روز غدیر فرشته وحی چه وعده ای به پیامبر (ص ) داد؟
سوال 17: اگر پیامبران نمی ترسند پس رسول خدا(ص ) در روز غدیر از چه می ترسید؟
سوال 18: پیامبر (ص ) در روز غدیر خم از مردم چه خواست ؟
سوال 19: آیا در روز غدیر تنها بیعت با امیرالمؤ منین (ع ) مطرح بود؟
سوال 20: طرح جامع امامت و رهبری ، چگونه در روز غدیر مطرح شد؟
سوال 21: پیامبر اسلام (ص ) از اجتماع بزرگ آن روز چه درخواستهای داشت؟
سوال 22: مسئولیت عظیم حاضران غدیر از زبان پیامبر (ص ) چه بود؟
سوال 23: چه كسانی را پیامبر (ص ) در روز غدیر لعنت كرد؟تصاویر جدید زیباسازی وبلاگ , سایت پیچك » بخش تصاویر زیباسازی » سری ششم www.pichak.net كلیك كنید


پاسخ این سوالات را در ادامه مطالب ببینید...

پاسخ 1: رود كوچكی كه مقدار كمی آب همواره در آن جاری باشد.
چون در صحرای نزدیك ((جحفه )) رود كوچكی وجود داشت آن را به صحرای غدیر نام نهادند.


پاسخ 2 : بیابان غدیر خم پس از سرزمین ((جحفه )) در 3 میلی (1) شهر مكه قرار دارد، و در آنجا رود همیشه جاری وجود داشت ، چون برای اعلام ولایت امام علی (ع ) و بیعت 120 هزار حاجی از زن و مرد، دو روز در آنجا توقف كردند، و در آن هوای گرم و كمبود آب ، از آن رود كوچك استفاده می شد، آن حادثه بزرگ به نام ((غدیر)) معروف شد. از آن پس در نوشته ها و گفته ها و شعرهای گوناگون ، روز بیعت عمومی مردم با حضرت امیرالمؤ منین (ع ) با نام غدیر مطرح گردید.


پاسخ 3: نام معروف حادثه عظیم بیعت عمومی مردم با امام علی (ع ) همان غدیر است اما با نامهای دیگری نیز مطرح شده است مانند:
یوم الو لایه (روز اعلام ولایت )
یوم البیعه (روز بیعت )
یوم الدوح (روز بزرگ ، كه حادثه بزرگی در آن رخ داد، یا روزی كه مردم در كنار درختان تنومند صحرای غدیر، از سایه های آن استفاده می كردند و سایبان برای خود درست نمودند.)(2)


پاسخ 4: روز پنجشنبه ، سال دهم هجرت ، هیجدهم ذی الحجه ، درست هشت روز پس از عید قربان ، در صحرای غدیر خم فرمان بیعت عمومی مردم با حضرت امیرالمؤ منین (ع ) از طرف خدا و فرشته وحی صادر شد كه : یا ایهاالرسول بلغ ماانزل الیك .(3)
(ای پیامبر آنچه نسبت به ولایت علی (ع ) به تو ابلاغ كرده ایم برای مردم بازگو)


پاسخ 5: پس از مراسم حج واجب ، كه مسلمانان بلاد اسلامی چون شنیدند، رسول خدا(ص ) در این مراسم شركت دارد، به گونه ای گسترده شركت كردند، و چون آخرین حج رسول خدا(ص ) و در روزهای آخر عمر آن حضرت بود آن را ((حجه الوداع )) نامیدند.
شیخ كلینی روایت كرده است كه حضرت رسول خدا(ص ) بعد از هجرت ده سال در مدینه ماند و حج بجا نیاورد تا آنكه در سال دهم خداوند عالمیان این آیه را فرستاد كه :
و اذن فی الناس بالحج یا توك رجالا و علی كل ضامر یاتین من كل فج عمیق لیشهدوا منافع لهم .(4)
(ای رسول خدا! در میان مردم برای سفر حج ندا در ده و همه را به مراسم حج فراخوان تا مردم پیاده و سواره و از راه دور بسوی تو آیند) پس امر كرد رسول خدا(ص ) مؤ ذنان را كه با آواز بلند به مردم اطلاع دهند كه رسول خدا(ص ) در این سال به حج می رود.


پاسخ 6: پس از ابلاغ ولایت امام علی (ع ) و یازده امام دیگر از فرزندان او، آن حضرت را به جایگاه بلند سخنرانی فرا خواند، دست او را گرفت و بلند كرد به گونه ای كه زیر بغل پیامبر (ص ) پیدا شد و فرمود: فمن كنت مولاه فعلی مولاه (6)
(پس هر كس را من رهبر او می باشم ، پس علی (ع ) نیز رهبر اوست .)


پاسخ 7: پس از ابلاغ وحی ، و فراخوان امام علی (ع ) به جایگاه سخنرانی ، اول كسی كه دست علی (ع )را گرفت وبا آن حضرت بیعت كرد، شخص رسول خدا(ص ) بود و سپس دیگران با امام بیعت كردند.

پاسخ 8: امروز اخذ رای با نوشتن ورقه های مخصوص انتخابات انجام می گیرد، اما در آن روزگاران بگونه دیگری بود كه دست در دست امام می گذاشتند و به او بعنوان رهبر سلام می كردند. كه بیعت مردان از ظهر روز غدیر تا شب ، و زنان تا پاسی از شب گذشته بطول انجامید.
مرحوم شیخ عباس قمی اینگونه نقل می كند:حضرت رسول (ص ) از منبر فرود آمد و آن وقت ، نزدیك زوال بود در شدت گرما، پس دو ركعت نماز كرد. و مؤ ذن آن حضرت اذان گفت و مردم نماز ظهر را با آن حضرت بجا آوردند. پس به خیمه خود مراجعت فرمود و امر كرد خیمه ای برای حضرت امیرالمؤ منین (ع ) در برابر خیمه آن حضرت بر پا كردند و حضرت امیرالمؤ منین (ع ) در آن خیمه نشست . پس حضرت رسول خدا(ص ) دستور داد تا مسلمانان فوج فوج به خدمت آن حضرت رفته و بگویند: ((اسلام علیك یا امیرالمؤ منین )) پس مردان چنین كردند.
آنگاه امر فرمود تا همسران آن حضرت و زنان مسلمانان كه همواره بودند بروند و با امام علی (ع ) بیعت كنند.(7)


پاسخ 9: مردم با فرمان خدا و پیامبر (ص ) با امام علی (ع ) بیعت كردند، زیرا رسالت پیامبران بدون امامت تداوم نخواهد یافت .


پاسخ 10 : یكی از جلوه های زیبای غدیر، عمومی بودن همگانی بودن آن است كه همه اقشار جامعه ، از سفید و سیاه ، از سرمایه دار و تهیدست ، از مهاجر و انصار، و از زن مرد، همه و همه در آن روز بزرگ نقش داشتند و با امیرالمؤ منین (ع ) بیعت كردند؟
آری زنان هم بیعت كردند كه زنان هم از دیدگاه اسلام حق انتخاب دارند. حق شركت در سرنوشت خویش را دارند و آزادند.


پاسخ 11: مردان خدمت امام علی (ع ) آمده دست در دست آن حضرت گذاشته می گفتند: ((السلام علیك یا امیرالمؤ منین ))
پس از پایان بیعت عمومی مردان وقتی نوبت به زنان رسید، امام در جلوی خیمه بر نشست ، طشت آبی مقابل آنحضرت نهادند و امام دست مبارك در آب طشت فرو برد، آنگاه زنان مسلمان جلو می آمدند دستی بر آب زده می گفتند: ((السلام علیك یا امیر المؤ منین (ع ) ))


پاسخ 12: زنان و مردان با نام امیرالمؤ منین (ع ) سلام می دادند و می گفتند: ((السلام علیك یا امیرالمؤ منین (ع . و برخی مانند ابابكر و عمر و عثمان جلو آمده خطاب به امام علی (ع ) گفتند:بخ بخ لك یا ابا لحسن لقد اصبحت مولای و مولی كل مومن و مومنه .
(درود بر تو، درود بر تو ای پدر حسن ! از هم اكنون امام من و امام هر مرد و زن مسلمانان می باشد.)(8)


پاسخ 13: چون رسول خدا(ص ) از گروه های مخالف اطلاع داشت ، و از توطئه های سیاسی ، نظامی آنان باخبر بود، و می دانست كه برای بدست گرفتن حكومت و قدرت سیاسی جامعه برخی پیمان سیاسی نظامی امضاء كردند و برخی دیگر با یكدیگر هم سوگند شده تا پس از پیامبر (ص ) قدرت را بدست گیرد كه خود فرمود:
و سالت جبرئیل (ع ) ان یستعفی لی السلام عن تبلیغ ذلك الیكم ، ایها الناس لعلمی بقله المتقین ، و كثره المنافقین ،و ادغال الاثمین ،و حیل المستهزئین بالاسلام (9)
(از جبرئیل ((درود خدا بر او باد)) در خواست كردم ، تا مرا از اعلام ولایت علی (ع ) معاف بدارد، زیرا ای مردم می دانم كه تعداد پرهیزكاران اندك ، و شمار منافقان فراوان است ، و گنهكارانی پر فریب ، و نیرنگ كارانی كه اسلام را مورد استهزاء قرار می دهند وجود دارند.


پاسخ 14: آیه 67 سوره مائده را آورد،از پیامبر خواست كه ((در روز غدیر برای امام علی (ع ) و یازده امام دیگر از فرزندان آن حضرت ، از عموم مردم بیعت بگیرد.)) و هشدار داد كه : اگر امروز ولایت امام علی (ع ) و یازده امام دیگر را اعلام نكنی و برای آنان بیعت نگیری ، رسالت خود را ناقص گذاشته ای .

پاسخ 15 : چون نبوت و رسالت بدون امامت و رهبری ، دوام نمی آورد و ره آورد رسالت بر باد می رود، تهدید كرد كه :((و ان لم تفعل فما بلغت رسالته )).(10)
(اگر امروز برای امام علی (ع ) و یازده امامان دیگر از فرزندان آن حضرت بیعت نگیری ، رسالت خود را ناقص گذاشته ای ).

پاسخ 16: چون پیامبر (ص ) از عمق كینه توزی مخالفان با خبر بود و می ترسید كه پس از اعلام ولایت و فرمان بیعت عمومی دست به شورش بزنند، و دست به شمشیر ببرند، و حرمت فرمان الهی ، و رسالت در هم شكسته شود. از این رو جبرئیل از طرف خدا به پیامبر وعده پیروزی و حفظ سلامت و امنیت داد كه فرمود: ((والله یعصمك من الناس )) (خدا تو را از مردم حفظ می كند)

پاسخ 17: پیامبر خدا(ص ) بر جان خود نمی ترسید. می ترسید كه مخالفان ولایت برابر اعلام بیعت عمومی دست به شورش بزنند و وحدت امت اسلامی خدشه دار شود. می ترسید كه مخالفان كینه توز دست به شمشیر ببرند و حرمت وحی و رسالت را در هم بشكنند.می ترسید كه مخالفان مانع بیعت عمومی شده و رسالت نا تمام بماند.

پاسخ 18:از مردم خواست تا به امامت امام علی (ع ) و یازده امام دیگر از فرزندان او ایمان آوردند، و اعتراف كنند. و سپس با امام علی (ع ) بیعت كنند و آنگاه پیام آن حادثه عظیم را در شهر و دیار خود به فرزندان و خویشاوندان خود برسانند تا غدیر فراموش نشود فرمود:
معاشرالناس ! انی ادعها امامه و واراثه فی عقبی الی یوم القیامه ، و قد بلغت ما امرت بتبلیغه ، حجه علی كل حاضر و غائب و علی كل احد ممن شهد اولم یشهد، ولدااولم یولد، فلیبغ الحاضر الغائب ، و الوالد الولد یوم القیامه
ن ، من امامت علی (ع ) را در میان شما باقی می گذارم كه ماءمور ابلاغ آن بوده ام به شما رسانده ام ، كه حجت آشكاری بر هر حاضر و غائب است . به آنها كه امروز با هستند. و آنان كه در این جمعیت نیستند. آنان كه هم اكنون از مادر متولد شدند یا در آینده متولد خداهند شد. پس بر حاضران در صحنه غدیر، واجب است كه امر الهی را به دیگران كه حضور ندارند برسانند، و بر پدران واجب است كه حماسه غدیر را به فرزندان خود تا قیامت بشناسند.)

پاسخ 19: خیر، بیعت با همه امامان معصوم (ع ) از امام علی (ع ) تا حضرت قائم آل محمد(عجل الله تعالی فرج الشریف ) مطرح شد. جمع حاضران با دستور خدا به امامت همه امامان اعتراف كردند و سپس چون امام علی (ع ) در جمع حاضران ، حضور داشت با آنحضرت بیعت كردند كه رسول خدا (ص ) فرمود: معاشر الناس ! انكم اكثر من ان تصافقونی بكف واحد، فی وقت واحد قد امرنی الله عزوجل ان اخذ من السنتكم الا قرار بما عقدت لعلی امیرالمؤ منین و لمن جاء بعده من الائمه منی و منه .
(ای جمعیت انسانها! جمعیت شما بیشتر از آن است كه بتواند با دست خود با من در این صحرا بیعت كنید پس از طرف خدا داده شدم كه از شما اقرار بگیرم نسبت به ولایت علی (ع ) و امامت امامان پس از او كه فرزندان من و علی هستند.

پاسخ 20: برخی فكر می كنند كه در روز غدیر تنها ولایت امام علی (ع ) مطرح و مردم تنها با آن حضرت بیعت كردند، آنگاه از امامت دیگر امامت دیگر امامان معصوم (ع ) دچار غفلت شده اند. بلكه در روز غدیر طرح جامع امامت پس از رسول خدا(ص ) تا ظهور و ولایت حضرت مهدی (عج ) و دوران پس از ظهور و شهادت ، و دوران رجعت تا قیامت ، مطرح بود. كه امامان و جانشینان پیامبران گذشته فاصله میان وفات پیامبری را تا بعثت پیامبر بعدی پر كرده و رهبری مردم را بر عهده داشتند تا انسانها در هیچ شرایطی بدون رهبر نباشند و زمین از حجت خدا خالی نباشد.
امامان معصوم شیعه (ع ) نیز فاصله زمانی ، از وفات پیامبر اسلام (ص ) تا قیامت و بر پائی آخرت ، را پر كرده ، رهبری امت اسلامی را را بر عهده دارند.

پاسخ 21: 1 از همگان خواست تا به امامت دوازده امام اعتراف كنند.
2 از همگان خواست تا به امام علی (ع ) بیعت كنند.
3 از همگان خواست تا از فرمان علی (ع ) سرپیچی نكنند كه فرمود:
معاشرالناس ! انی ادعها امامه ، و وراثه فی عقبی الی یوم القیامه ، و قد بلغت ماامرت بتبلیغه ، حجه علی كل حاضر و غائب ، و علی كل احد ممن شهد اولم یشهد، ولد اولم یولد فلیبلغ الحاضر الغائب ، و الوالد الولد الی یوم القیامه .
ها: امامت علی و فرزندان او را تا روز قیامت در میان شما باقی می گذارم و من به آنچه نسبت به ابلاغ ولایت ماءمور بودم به شما رساندم كه بر هر انسان حاضر و غائبی ، و بر هر شاهد و غیر شاهدی ، و بر هر كس كه تا كنون متولد شده یا نشده حجت تمام شده است . پس باید حاضران به غائبان ، و پدران به فرزندان تا روز قیامت مسئله امامت علی و فرزندانش را بازگو نمایند.

پاسخ 22: پیامبر اسلام (ص ) مسئولیت بزرگ حاضران غدیر را اینگونه مطرح فرمود:
1 پس از بیعت وفادار بمانند.
2 با دوستان امام علی (ع ) دوست و با دشمنانش دشمن باشد.
3 حادثه روز غدیر را به آنان كه حضور نداشتند ابلاغ كنند.
4 حادثه روز غدیر را زبان به زبان ، به نسل های آینده منتقل كنند.

پاسخ 23: پیامبر اسلام (ص ) به افراد زیر در روز غدیر لعنت كرد:
1 كسانی كه امامت امام علی (ع ) را انكار كنند.
2 كسانی كه امامت امام علی (ع ) را غصب كنند.
((و العن من انكره ، واغضب علی من جحد حقه .))


منابع:
نوع مطلب : مطالب ویژه 

Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 08:35 ب.ظ

You said it nicely..
generic cialis at walmart buy cialis online cheapest cialis daily generic low dose cialis purchase once a day cialis cialis generique 5 mg cialis rezeptfrei tadalafil canadian drugs generic cialis overnight cialis tadalafil
Buy cialis
یکشنبه 5 فروردین 1397 03:36 ق.ظ

Thanks! Loads of information.

best generic drugs cialis cialis therapie cialis official site the best choice cialis woman what is cialis cialis venta a domicilio cialis 100mg suppliers cialis 5 mg scheda tecnica viagra cialis levitra the best site cialis tablets
Cialis online
پنجشنبه 2 فروردین 1397 11:04 ب.ظ

Regards, Ample content.

cialis patentablauf in deutschland legalidad de comprar cialis link for you cialis price cialis generico milano compare prices cialis uk non 5 mg cialis generici chinese cialis 50 mg cialis tablets for sale cialis pills generic low dose cialis
menu di dieta di gruppo 2
دوشنبه 21 اسفند 1396 06:43 ق.ظ
Excellent article. Keep writing such kind of info on your site.
Im really impressed by it.
Hi there, You've performed a great job. I will definitely
digg it and individually recommend to my friends. I'm confident they'll be benefited from this website.
پنجشنبه 5 بهمن 1396 05:48 ق.ظ
Greetings from Idaho! I'm bored to death at work so I decided to browse your website on my
iphone during lunch break. I love the information you provide here
and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!
چهارشنبه 4 بهمن 1396 08:16 ب.ظ
I blog often and I really thank you for your content.
This great article has really peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking
for new information about once per week. I opted in for
your Feed as well.
چهارشنبه 4 بهمن 1396 02:19 ب.ظ
I have been browsing online more than three hours today,
yet I never found any interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.

In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content
as you did, the internet will be much more useful than ever before.
обряд в традиционной культуре характеристика и структура
چهارشنبه 4 بهمن 1396 11:46 ق.ظ
I think this is among the most vital information for me. And i am
glad reading your article. But wanna remark on some general things,
The web site style is perfect, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
не работает динамик на iphone 5s после замены дисплея
سه شنبه 3 بهمن 1396 12:18 ب.ظ
I visited multiple blogs except the audio quality for audio songs current at this web page is in fact wonderful.
سه شنبه 3 بهمن 1396 05:27 ق.ظ
I am truly grateful to the owner of this web page who has shared this wonderful paragraph at at
this place.
دوشنبه 2 بهمن 1396 09:43 ق.ظ
Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the
screen in Chrome. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do
with browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
The design and style look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos
یکشنبه 1 بهمن 1396 11:00 ق.ظ
It's enormous that you are getting thoughts from this article as well
as from our argument made at this place.
какое квантовое число определяет форму атомных орбиталей
شنبه 30 دی 1396 03:37 ق.ظ
Remarkable! Its in fact awesome post, I have got much clear idea concerning from this post.
95 квартал письмо родственникам в россию
جمعه 29 دی 1396 02:16 ب.ظ
Incredible points. Solid arguments. Keep up the
great work.
Angeline
جمعه 17 آذر 1396 05:52 ق.ظ
Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?
cam4 token hack free
دوشنبه 6 آذر 1396 07:39 ب.ظ
من به طور جدی وب سایت شما را دوست دارم.. رنگ های عالی و تم.

آیا این سایت شگفت انگیز خود را ایجاد کردید؟ لطفا به من پاسخ دهید چون تلاش می کنم
وب سایت بسیار من را ایجاد کنید و دوست دارم بدانم کجا هستم
شما این را از یا فقط آنچه که موضوع نامیده می شود.
متشکرم!
скачать песню криса ри and you my love
یکشنبه 28 آبان 1396 03:19 ق.ظ
I am sure this post has touched all the internet
people, its really really good paragraph on building up new webpage.
std testing cost
شنبه 13 آبان 1396 05:46 ب.ظ
پس از بررسی برخی از مقالات وبلاگ در وب سایت خود،
من صادقانه از تکنیک وبلاگ نویسی خود قدردانی می کنم.
من کتاب آن را به وب سایت من نشان دادم
لیست خواهد شد و در آینده نزدیک بررسی خواهد شد. لطفا از وب سایت من نیز بازدید کنید و به من بگویید که چگونه احساس می کنید.
best supplement medicare plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:37 ب.ظ
مقاله بسیار توصیفی، من آن را کمی دوست داشتم. آیا بخش 2 وجود خواهد داشت؟
free gems clash royale
سه شنبه 9 آبان 1396 05:10 ب.ظ
آیا می توانم بگویم که امیدواریم فردی را کشف کنیم که واقعا در مورد اینترنت صحبت می کند.
شما قطعا می دانید که چگونه یک مسئله را به نور تبدیل کنید و آن را بسازید
مهم. مردم بیشتر باید این را چک کنند و
درک این قسمت از داستان. نمی توانم باور کنم
شما محبوب تر نیستید زیرا شما مطمئنا هدیه ای دارید.
real psychic readings
سه شنبه 9 آبان 1396 04:06 ب.ظ
خیلی خوب نوشتن. من کاملا این سایت را دوست دارم
آن را نگه دارید
confidential std test
شنبه 18 شهریور 1396 05:15 ق.ظ
اگر میخواهید دانش خود را رشد دهید فقط از این وبسایت دیدن کنید و بهروزرسانی کنید
با جدیدترین به روز رسانی اخبار ارسال شده در اینجا.
psychic phone reading
جمعه 17 شهریور 1396 11:00 ب.ظ
همه چیز با توصیف بسیار واضح از چالش ها بسیار باز است.
این واقعا آموزنده بود. وبسایت شما بسیار مفید است.
با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری!
std testing near me
جمعه 17 شهریور 1396 01:01 ب.ظ
پس از بررسی تعداد انگشت شماری از پست های وبلاگ در سایت خود،
من صادقانه دوست دارم راه خود را از وبلاگ نویسی. من کتاب آن را به من نشان داد
نشانه لیست صفحات وب و به زودی بررسی خواهد شد. لطفا از سایت من نیز دیدن کنید
و اجازه دهید نظر شما را بشناسم
cheap telephone psychics
جمعه 17 شهریور 1396 08:24 ق.ظ
دیروز، در حالی که من در محل کار بودم، خواهر من آیفون من را سرقت کرد و آزمایش کرد تا ببیند آیا میتواند چهل
قطره پا، فقط به این ترتیب او می تواند یک احساس یوتیوب باشد. اپل من در حال حاضر شکسته و
او 83 نمایش دارد. من می دانم این موضوع به طور کامل خاموش است، اما من مجبور شدم آن را با کسی به اشتراک بگذارم!
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:40 ق.ظ
Hi there! This article could not be written much better!
Looking at this article reminds me of my previous roommate!
He always kept talking about this. I am going to send this article to
him. Fairly certain he'll have a good read. Many thanks for sharing!
maishagovert.weebly.com
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:15 ب.ظ
Thanks for another informative blog. The place else may I get that type of information written in such an ideal way?
I've a mission that I'm just now working on, and I've been at the glance
out for such info.
What causes pain in the Achilles tendon?
شنبه 14 مرداد 1396 02:55 ق.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article.
I wanted to write a little comment to support you.
jumbledhitch2418.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 01:57 ب.ظ
Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and
wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
After all I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!
chaturbate token generator scam
پنجشنبه 12 مرداد 1396 08:55 ب.ظ
Hey! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.

Your blog provided us valuable information to work on. You have
done a outstanding job!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo